5 tipov ako uľahčiť dištančné vzdelávanie

5 tipov ako uľahčiť dištančné vzdelávanie

Je koniec januára 2021 a koniec dištančného vzdelávanie detí je v nedohľadne. Notebooky a PC-čka idú každý deň na 100%, deti v nižších otáčkach, a ja som si povedal, že vám dám niekoľko tipov, ktoré uľahčia online vyučovanie.

1. Píšte ako ďateľ v najlepších rokoch

Notebook má svoje výhody ale s ergonómiou a pohodlím si netyká. Klávesnica má neštandardné rozmiestnenie, a klávesy sú blízko seba čím vznikajú časté preklepy. Zvážte externú klávesnicu. Zvýšite tým nielen rýchlosť práce ale aj pohodlie. Pripojíte ju bez inštalácie cez bežný USB port.

Odporúčame nevyberať žiadne „špecialitky“ ale klasické pracovné modely s nižším zdvihom kláves a veľkým ENTER-om. Klasika je v tomto prípade nad zlato. Investícia 10 – 20 eur.

2. Cesta za karpálnym tunelom vedie cez myš

Áno, bolestivý karpálny tunel nepríde za rok, možno ani za dva, ale prečo mu ukazovať cestu...

Klasická myš núti ruku pracovať v neprirodzenom sklone, oproti tomu vertikálna umožní zápästiu zostať v sklone, ktorý nespôsobí karpálny tunel. Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že jeho „liečba“ je vertikálnou myšou 100% a nepoznám nikoho, kto by sa vrátil ku klasickej myši.

Ergonomickú myš nekúpite v symetrickom vyhotovení. Väčšina modelov je pre pravákov, preto buďte pri nákupe pozorný. Tiež si dajte pozor na pripojenie k počítaču. Na bezdrôtovej síce budete musieť meniť raz za čas baterky, ale váš stôl nebude obsadzovať prekážajúci kábel. Bezdrôtová vertikálna myš sa vám oplatí aj v prípade, že často cestujete. 

Inštalácia cez USB port jednoduchá, investícia od 15 eur.

Vertikálna myš

3. Veľkosť obrazovky je dôležitá

Ku každému notebooku môžete pripojiť externý monitor. V porovnaní s obrazovkou notebooku má dve veľké výhody. Je väčší a má vyššie rozlíšenie. Rozlíšenie je počet pixelov/bodov v horizontálnom a vertikálnom smere. Čím vyššie, tým viac obsahu na displeji zobrazíte. V Exceli zobrazíte viac tabuliek, v internetovom prehliadači nemusíte toľko posúvať myšou, programy vyskladané na obrazovke vedľa seba tiež pomôžu skôr dokončiť pracovnú úlohu.

Pokiaľ ho správne nastavíte na úroveň očí, vyhnete sa aj bolesti krku. Cena LCD monitorov sa pohybuje od 80 eur, renovované kúpite už od 58 eur. Pred kúpou pozrite aký výstup / konektor má váš notebook (HDMI, Display port alebo D-Sub).

Pre istotu si ho odfoťte a porovnajte s kupovaným. Inštalácia spočíva len v zapojení.

4. Webkamera vidí všetko

Tento tip patrí do kategórie „Čerešničky na torte“. Obraz z webkamery môžete vyladiť. Stačí si nainštalovať niektorý z programov a záznam bude kvalitnejší, doplnený napr. o pekné pozadie, alebo naopak okolie (áno, aj neporiadok v izbe) bude rozmazané.

S pozadím vám pomôže program XSplit VCamCyberlink YouCam zbaví obraz šumu, ponúkne pokročilé možnosti vylepšenia a pridá virtuálne objekty. V prvom prípade zaplatíte približne 6 eur za mesiac, v druhom niečo cez 32 eur jednorázovo.

Po inštalácii programov vo Windows 10 pribudne ďalšia kamera, ktorú po nastavení vyberiete v Teams, Zoom apod.

Webkamera pre online vzdelávanie

5. Houston, máme problém!

Ak sa niečo môže, tak sa pokazí. Zvlášť vtedy keď je to najmenej vhodné. Posledný tip je na programy prostredníctvom ktorých sa cez internet pripojíte na domáci počítač či notebook a zachránite situáciu bez toho aby ste leteli rýchlosťou blesku z práce domov.

Najznámejší z programov na vzdialené pripojenie je Teamviewer. Menej populárne sú AnyDesk alebo Ultraviewer.

Všetky fungujú jednoducho: program spustíte na obidvoch stranách – dieťa vám oznámi číslo a heslo – rodič sa s týmito údajmi následne pripojí. Aké jednoduché a zadarmo.

Verím, že vám aspoň jeden z uvedených tipov pomôže zvládnuť online vzdelávanie pohodlnejšie a s lepšími výsledkami. Veľmi rád vám pomôžem so zrýchlením počítača, problémami s mrznúcim Teams, nastavením programov, opravou notebooku. 

Váš IT údržbár / Richard Jaroušek

Foto zdroj: Pixabay

Pozáručná oprava počítačov, notebookov

Opravím aj na diaľku

So zárukou

Bez rizika straty dát